11 Najotrovnijih Biljaka u Domu i Vrtu: Opasnost po Decu i Ljubimce

Kaliope Blog 2025-02-10

Saznajte koje popularne biljke u vašem domu ili vrtu mogu biti opasne za decu i kućne ljubimce. Spisak 11 najotrovnijih biljaka sa simptomima trovanja.

11 Najotrovnijih Biljaka u Domu i Vrtu: Opasnost po Decu i Ljubimce

Kada deca počnu da hodaju, roditelji pažljivo uklanjaju sve što može biti opasno - hemikalije, staklene predmete, igračke sa malim delovima. Međutim, mnogi zaboravljaju na potencijalnu opasnost koju predstavljaju određene biljke. Zato je važno da svi roditelji znaju koje biljke u njihovom domu ili dvorištu mogu biti otrovne.

Zašto su neke biljke opasne?

Mnoge ukrasne biljke sadrže toksične supstance koje mogu izazvati različite zdravstvene probleme, od blagih iritacija do ozbiljnih trovanja koja mogu ugroziti život. Deca i kućni ljubimci su posebno ugroženi jer su radoznali i često stavljaju stvari u usta.

Lista 11 najotrovnijih biljaka

1. Glicinija (Wisteria)

Listopadna penjačica koja cveta u proleće velikim mirisnim cvetovima grozdaste strukture, obično plavkaste, bele ili crvene boje. Godišnje može narasti i do tri metra. Smatra se jednom od najotrovnijih biljaka.

2. Naprstak ili Pustikara (Digitalis purpurea)

Biljka sa zvonolikim belim, ružičastim ili ljubičastim cvetovima. Koristi se u medicini za proizvodnju lekova za srce. Ako se proguta bilo koji deo biljke, može doći do mučnine, nesvestice, dijareje i grčeva. U težim slučajevima može doći do otkazivanja krvotoka i infarkta.

3. Hortenzija (Hydrangea)

Grmolika drvenasta biljka koja cveta od juna do kraja jeseni velikim cvetovima različitih boja (beli, roze, crveni, plavi, ljubičasti). Trovanje može izazvati osip, svrabež kože, oticanje, mučninu i pojačano znojenje. U težim slučajevima može dovesti do kome.

4. Đurđica (Convallaria majalis)

Bela biljka intenzivnog mirisa koja sadrži heterozide koji utiču na rad srca. Otrov uzrokuje mučninu, vrtoglavicu, povraćanje, bolove u ustima i stomaku, dijareju i grčeve. Crveni plodovi koji sazrevaju u septembru su takođe otrovni.

5. Flamingov cvet (Anthurium)

Tropska biljka sa srcolikim cvetovima, najčešće crvenim. Gutanje delova biljke može dovesti do bolnih otoka i opekotina u probavnom sistemu, a oticanje sluznice može izazvati gušenje.

6. Hrizantema

Cveće koje se često koristi za ukrašavanje grobova. Kod ljudi izaziva svrabež kože i oticanje. Poznato je oko 100-200 vrsta ove biljke.

7. Lijander

Svaki deo ove biljke je otrovan, čak i slučajno udisanje dima gorućeg lijandra može izazvati probleme. Utice na rad srca i može dovesti do infarkta.

8. Fikus Benjamin

Postoji oko 800 podvrsta fikusa. U dodiru s kožom dovode do oticanja i svrabeža. U slučaju trovanja potrebno je posetiti lekara.

9. Azalea (Rhododendron)

Grmovi azaleje imaju halucinogeno i laksativno delovanje. Simptomi trovanja uključuju povraćanje, osip na koži, glavobolju, zamagljen vid i slabost u mišićima. Posebno je opasna za konje.

10. Narcis

Progutanje lukovice može dovesti do grčeva, dijareje, povraćanja, glavobolje, mišićne slabosti i zamućenog vida. Utice i na rad srca.

11. Ricinus

Jedna od najotrovnijih biljki. Progutanje samo 1-3 semenke može dovesti do smrti, a u blažim slučajevima do halucinacija i jakog osećaja žeđi.

Šta uraditi ako dođe do trovanja?

Ako sumnjate da je dete ili ljubimac pojeo neku od ovih biljaka:

  • Pozovite hitnu pomoć ili veterinaru
  • Identifikujte biljku (uzmite uzorak sa sobom)
  • Ne izazivajte povraćanje osim ako vam to ne preporuči stručno lice
  • Dajte čistu vodu za piće

Kako sprečiti trovanje biljkama?

Neki koraci koje možete preduzeti da zaštitite decu i ljubimce:

  • Dete naučite da ne jede biljke iz vrta
  • Otrovne biljke postavite na mesta nedostupna deci
  • Kad kupujete biljke, proverite da li su bezbedne
  • Posle dodira biljaka perite ruke

Važno je znati da iako su ove biljke lepe i često se koriste u ukrasne svrhe, mogu predstavljati opasnost, posebno za malu decu i kućne ljubimce. Saznajte više o biljkama u vašem okruženju kako biste osigurali bezbednost svoje porodice.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.